Premier Japonii zapowiada dalsze luzowanie polityki pieniężnej

Jen japoński traci na wartości od dzisiejszego otwarcia rynków ponad 1,5% do dolara amerykańskiego, a para USDJPY przebiła poziom 102 jenów, kierując się w stronę oporu technicznego na poziomie 102.50, po tym jak premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Rząd premiera Abe ma od 12 lipca zastosować dodatkowe stymulowanie gospodarki warte 10 bln jenów, w celu wsparcia nikłego wzrostu gospodarczego.  Jen jest zdecydowanie najsłabszą walutą w grupie G10. Para EURJPY zyskuje 1,4%, handlując na poziomie 112.60 jenów, a para GBPJPY 1,1%, handlując na poziomie 131.50 jenów.  Z braku istotnych danych ekonomicznych w dalszej części dnia pary walutowe oparte na jenie, mogą dalej zyskiwać na wartości, będąc wspierane również przez pozytywny sentyment inwestycyjny panujący na światowych rynkach akcji.

Dolar amerykański zyskuje nieznacznie na wartości do euro, a para EURUSD handluje w pobliżu poziomu 1.1020, kierując się w stronę wsparcia na 1.1000.  Dolar wspierany jest wciąż przez bardzo dobre piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.  W czerwcu, w amerykańskiej gospodarce przybyło aż 287 tys. nowych miejsc pracy, co kontrastuje z bardzo słabym i zrewidowanym jeszcze w dół wynikiem 11 tys. w maju. Potwierdziło to przypuszczenia rynkowe, iż majowe załamanie miało jedynie przejściowy charakter, a rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji.

Funt brytyjski nieznacznie traci dziś na wartości do dolara i euro, co może się wiązać z pozycjonowaniem się inwestorów przed czwartkowym posiedzeniem Banku Anglii. Mark Carney już wspominał o możliwości dalszego luzowania pieniężnego jako następstwa Brexitu, tak więc rynki zaczęły wyceniać możliwości obniżki stóp procentowych już na czwartkowym posiedzeniu. Aczkolwiek mało prawdopodobne jest by Bank wykonał ten ruch tak szybko. Bardziej realne jest cięcie po wakacjach. Te spekulacje co do terminu obniżki powodują wyprzedaż funta. Para GBPUSD handluje obecnie na poziomie 1.2875 a EURGBP na poziomie 0.8560.

Panujący od początku czerwca rajd wzrostowy na złocie i srebrze został chwilowo powstrzymany przez dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Po mimo tego ceny złota wciąż utrzymują się powyżej poziomu 1350 dolarów za uncję (obecnie 1359USD) a ceny srebra powyżej poziomu 20 dolarów za uncję (obecnie 20.30USD). Prawdopodobnie inwestorzy oceniają, iż dobre dane to za mało aby skłonić Fed do rychłych podwyżek stóp procentowych.

 Europejskie indeksy akcji, wspierane przez rosnący apetyt na ryzyko, odnotowują dalsze wzrosty. Poza dobrymi piątkowymi raportami z USA mieliśmy również dziś w nocy zapowiedź dalszego luzowania pieniężnego w Japonii, co spowodowało iż japoński indeks akcji Nikkei225 zyskał aż 3,98%. Niemiecki DAX zyskuje obecnie 0,7% handlując na poziomie 9700 pkt., brytyjski FTSE250 1,05% handlując na poziomie 16350 pkt. a francuski CAC40 0,75% handlując na poziomie 4220 pkt. WIG20 korzysta na panującym na rynku apetycie na ryzyko zyskując ponad 1,7% (1735 pkt.). Kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują na plusowe otwarcie, co daje spore szanse na atak historycznego szczyty (2134) przez indeks S&P500, który zamknął się w piątek niecałe pięć punktów od tego poziomu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s