Silne umocnienie japońskiego jena

Japoński jen silnie umacnia się do innych walut po tym jak minister finansów Japonii Taro Aso zaprzeczył spekulacjom odnośnie natychmiastowego wsparcia przez Bank Japonii stymulusu fiskalnego.

Ostatnie osłabienie jena bazowało na idei, iż japoński rząd i Bank Japonii będą wspólnie wspierali japońską gospodarkę. Wypowiedź Pana Aso zmniejszyła prawdopodobieństwo takiej skoordynowanej akcji. Para USDJPY traci obecnie około 1,4 proc. handlując poniżej poziomu 104,50, para EURJPY traci 1,3 proc. handlując poniżej poziomu 114,80 a para GBPJPY traci 1,5 proc. handlując poniżej poziomu 136,90.

Polski złoty traci nieznacznie do głównych walut ze względu na pogorszenie się nastrojów inwestycyjnych po spadkowej sesji giełdowej na azjatyckich parkietach. Para EURPLN porusza się nieco poniżej poziomu 4,37, para USDPLN powyżej poziomu 3,97, para CHFPLN poniżej poziomu 4,02, a para GBPPLN zyskuje powyżej poziomu 5,21. Panujący od początku tygodnia spokojny handel na złotówce ma związek z oczekiwaniem na jutrzejszą decyzję Fed-u odnośnie stóp procentowych. Choć do podwyżki stóp na tym posiedzeniu nie dojdzie, inwestorzy będą oczekiwać na bardziej jastrzębi ton członków Fed-u. Pod wpływem mocnych danych z amerykańskiej gospodarki rosną bowiem szanse na zmianę retoryki Rezerwy Federalnej. Jeśli doszłoby do takiej zmiany, to para EURUSD ma szansę osłabić się co najmniej do pobrexitowych minimów w okolicy poziomu 1,09. To miałoby przełożenie również na osłabienie złotówki do innych walut, najmocniej oczywiście do dolara. W przypadku braku zmiany komunikatu Fed-u złoty może kontynuować umocnienie, trwające od początku lipca.

Ropa naftowa WTI handluje w okolicy 3-miesięcznych minimów na poziomie 42,60 dolarów za baryłkę. Pomimo, iż amerykańskie zapasy ropy spadły w zeszłym tygodniu o 2,25 mln baryłek, to wciąż znajdują się na najwyższych od dekady poziomach. Do tego amerykańscy producenci zwiększyli od początku lipca liczbę pracujących wiertni o 55, do 371. Miedź traci 0,7 proc., handlując w okolicy 2,20$ za funta, gdyż chińskie piece hutnicze zwiększyły produkcję, powiększając globalną nadprodukcję surowca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s