Sprzedaż detaliczna i inflacja producencka dołują dolara

Dolar amerykański traci do reszty walut po publikacji słabych danych odnośnie sprzedaży detalicznej i inflacji producenckiej w USA. Sprzedaż detaliczna w lipcu pozostała na poziomie czerwcowej, pomimo oczekiwanego wzrostu o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Inflacja producencka PPI spadła w lipcu o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, pomimo oczekiwanego wzrostu o 0,1 proc. Dane te są ewidentnie podażowe dla dolara, dlatego też para EURUSD przebiła już poziom 1,12 i euro zyskuje już około 0,6 proc. do dolara. Para USDJPY również traci około 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 101 jenów. Natomiast para GBPUSD zyskuje jedynie około 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,30 co związane jest z wciąż utrzymującą się słabością funta brytyjskiego.

Polski złoty zyskuje do dolara 0,6 proc. a para USDPLN handluje w pobliżu poziomu 3,80 po publikacji słabych danych z amerykańskiej gospodarki. Złoty pozostaje stabilny do innych walut pomimo słabszego od oczekiwań odczytu PKB za II kwartał roku. Polskie PKB wzrosło 0,9 proc. miesiąc do miesiąca i 3,1 proc. rok do roku. Było to poniżej prognozowanego wzrostu o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca oraz 3,3 proc. rok do roku. Natomiast deflacja w lipcu wyniosła zgodnie z oczekiwaniami analityków 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i 0,9 proc. rok do roku. Para EURPLN czwarty dzień z rzędu handluje blisko poziomu 4,26, nie mając jednak siły do jego przebicia dołem. Natomiast para GBPPLN pozostaje blisko 2-letnich minimów w okolicy poziomu 4,94.

Indeks globalnych akcji MSCI All Country World Index jest na najwyższym poziomie od roku, wsparty przez rekordowe poziomy osiągnięte wczoraj przez 3 najważniejsze indeksy amerykańskich akcji. Jest to pierwsza taka sytuacja od 2009 roku – zarówno S&P500, Dow Jones jak i Nasdaq osiągają historyczne maksima w jednym dniu. S&P 500 zaliczył historyczny szczyt na poziomie 2188 punktów, Dow Jones na poziomie 18638 punktów, a NASDAQ na poziomie 5238 punktów. WIG20 korzysta z pozytywnych, globalnych nastrojów, panujących na rynkach akcji i pomimo, iż dziś traci około 0,3 proc. to wciąż handluje powyżej przed-brexitowego poziomu 1850 punktów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s