Spokój na rynkach przed wystąpieniem Janet Yellen

Dolar, złoto oraz kontrakty na amerykańskie indeksy, czyli aktywa najmocniej reagujące na potencjalne ruchy ze strony Fed-u, handlują stabilnie w oczekiwaniu na popołudniowe wystąpienie Janet Yellen na sympozjum w Jackson Hole. O godzinie 16 czasu polskiego inwestorzy wysłuchają wypowiedzi szefowej Fed-u, doszukując się jakichkolwiek sygnałów dotyczących kalendarza ścieżki podwyżek stóp procentowych. Pomimo „jastrzębich” wypowiedzi członków Fed-u w ostatnich dwóch tygodniach, eksperci odnoszą się sceptycznie do tego, iż szefowa Fed-u przedstawi jakiekolwiek szczegóły przyszłych działań, zacieśniających politykę pieniężną. Dlatego też ewentualne zaskoczenie mogłoby mocno wpłynąć na wycenę wymienionych powyżej aktywów.

Ropa naftowa tanieje od rana po tym jak Minister Energii Arabii Saudyjskiej w wywiadzie dla agencji Reuters odrzucił potrzebę interwencji OPEC w celu stabilizacji rynków.  Stwierdził on, iż rynek porusza się w odpowiednim kierunku i cena ropy powinna być kształtowana przez siły popytu i sprzedaży. Dodatkowo ropa naftowa pozostaje pod presją przed cotygodniową publikacją liczby amerykańskich wiertni złóż łupkowych korporacji Baker Hughes będących w użyciu. Liczba działających wiertni rośnie 8 tygodni z rzędu i obecnie już 406 z nich pracuje pełną parą. Ceny ropy WTI tracą obecnie około 0,4 proc. handlując nieco powyżej 47 dolarów za baryłkę, ceny ropy Brent tracą obecnie 0,5 proc. handlując w okolicy 49,40 dolarów za baryłkę.

Japoński indeks cen konsumpcyjnych CPI spadł w lipcu najmocniej od 3 lat, gdyż wiele firm wstrzymało się z podwyżką cen dóbr i usług w związku ze słabą konsumpcją. Indeks bazowy CPI, który nie zawiera w sobie podatnych na zmiany sezonowe cen żywności, spadł o 0,5 proc. rok do roku. Jest to piąty spadkowy miesiąc indeksu z rzędu i spadek jest mocniejszy niż przewidywania oraz czerwcowy odczyt wynoszący -0,4 proc. Dane te mogą skłonić Bank Japonii do kolejnego rozszerzenia już i tak sporego pakietu monetarnego stymulującego gospodarkę. Para USDJPY jedynie w niewielkim stopniu zareagowała na te dane i wciąż handluje stabilnie powyżej poziomu 100 jenów w oczekiwaniu na popołudniowe wystąpienie szefowej Fed-u.

O 14:30 poznamy też zrewidowane dane odnośnie amerykańskiego PKB za II kwartał. Dane powinny pokazać zanualizowany wzrost o 1,1 proc. czyli o 0,1 proc. mniej niż podczas pierwszego odczytu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s