Ulga na rynkach po posiedzeniu Fed-u

Rynki akcyjne, surowce i waluty rynków wschodzących zyskują po gołębim posiedzeniu Fed-u. Fed zgodnie z przewidywaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale 0,25-0,5 proc. Natomiast kluczowa dla rynków była zmiana przewidywań odnośnie poziomu stóp procentowych na koniec roku 2016 i 2017, przedstawiona przy pomocy tzw. „dot chartów”. Członkowie Fed-u wciąż przewidują 1 podwyżkę w 2016 roku, natomiast w 2017 tylko 2, podczas gdy 3 miesiące temu prognozowali 3 podwyżki. Z kolei prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu wzrosło po publikacji dot chartów do poziomu 60 proc. Można też powiedzieć, iż Janet Yellen dała po swoim wystąpieniu zielone światło do kontynuacji wzrostów na światowych parkietach.

Amerykańskie indeksy zareagowały pozytywnie na wynik posiedzenia Fed-u, zyskując wczoraj ponad 1 proc. i zbliżając się do poziomów z zeszłego miesiąca. Indeks S&P500 zakończył wczorajsze notowania na poziomie 2163 punktów a Dow Jones na poziomie 18293 punktów. Najbardziej spektakularny ruch wywołał indeks NASDAQ który osiągnął wczoraj historyczny, rekordowy poziom 5299 punktów. Kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują dziś na kontynuację wczorajszych wzrostów. Europejskie parkiety również zareagowały bardzo pozytywnie na wczorajsze wieści. Niemiecki DAX zyskuje już prawie 2 proc. handlując w pobliżu poziomu 10640 punktów, francuski CAC40 zyskuje 2,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 4500 punktów a brytyjski FTSE 0,8 proc. handlując w pobliżu 6880 punktów.

Z szeregu światowych indeksów, nie po raz pierwszy, wyłamuje się WIG20, który pomimo dobrego sentymentu do rynków wschodzących, handluje wręcz płasko w pobliżu poziomu 1860 punktów. Przyczyną jest sejmowe wystąpienie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zapowiedział, iż w ciągu kilku lat wartość nominalna spółek energetycznych Skarbu Państwa wzrośnie o 50 mld zł. Oznacza to praktycznie zamach na sektor energetyczny, który będzie skutkował drenażem kapitałowym tych spółek. Wszystkie spółki energetyczne z koszyka WIG20 obecnie mocno tracą: PGE ponad 6 proc., Energa i Enea ponad 5 proc. a Tauron ponad 3 proc.

Dolar traci praktycznie do wszystkich głównych walut, oprócz japońskiego jena, kontynuując wczorajszą mocną przecenę po ogłoszeniu projekcji stóp procentowych przez Fed. Para EURSD zyskuje około 0,4 proc. handlując już powyżej poziomu 1,1230, para GBPUSD zyskuje 0,3 proc. handlując powyżej poziomu 1,3070, natomiast para USDJPY odreagowuje wczorajszą, mocną przecenę, handlując w pobliżu poziomu 100,80 jenów. Złoty zyskuje około 0,5 proc. do dolara a para USD PLN handluje w okolicy poziomu 3,81. Korona norweska umocniła się względem euro do najwyższego poziomu w tym roku, po tym jak bank centralny nie zdecydował się na obniżkę stóp procentowych z obecnego poziomu 0,5 proc. i zasygnalizował, iż może to być koniec luzowania polityki pieniężnej. Para EURNOK traci obecnie ponad 1,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 9,10 a para USDNOK traci aż 1,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 8,10.

Ropa naftowa WTI zyskuje około 0,8 proc. i handluje już powyżej 46 dolarów za baryłkę. Ropa naftowa Brent zyskuje około 0,5 proc. handlując powyżej poziomu 47 dolarów za baryłkę. Jet to kontynuacja wczorajszych wzrostów, wywołanych spadkiem amerykańskich zapasów surowca w zeszłym tygodniu, aż o 6,2 mln baryłek. Było to zaskakujący odczyt dla rynku, gdyż spodziewano się wzrostu zapasów o ponad 3 mln baryłek. Arabia Saudyjska i Iran toczą prywatne rozmowy w Wiedniu, na tydzień przed zaplanowanym szczytem OPEC w Algierze. Dyplomatyczne rozmowy odwiecznych rywali mogą wskazywać na chęć osiągniecia porozumienia na oficjalnym spotkaniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s