Deutsche Bank najtańszy w historii przez konflikt z Departamentem Sprawiedliwości USA

Akcje Deutsche Banku tracą ponad 6 proc. osiągając najniższy w historii poziom 10,73 euro za akcję po publikacji raportu magazynu Focus stwierdzającego, iż rząd niemiecki nie pomoże temu największemu niemieckiemu bankowi w sporze z amerykańskim departamentem sprawiedliwości. Kanclerz Angela Merkel wykluczyła również pomoc publiczną dla DB przed wyborami w wrześniu 2017 roku. Od początku roku akcje DB straciły już ponad 52 proc. Amerykańskie władze domagają się od Banku 14 mld dolarów w ramach ugody za sprzedaż toksycznych obligacji. Deutsche Bank dał jednak jasno do zrozumienia, iż tej kwoty nie zapłaci. Do tego cały niemiecki sektor bankowy ma problem z wypracowaniem zysku przez ujemne stopy procentowe wprowadzone przez Europejski Bank Centralny.

Wzrost niemieckiego sentymentu biznesowego Ifo do najwyższego poziomu od 2014 roku nie pomógł europejskim dziś indeksom.  Odczyt indeksu za wrzesień wyniósł 109,5 punktów wobec prognozowanych 106,4 punktów. Niemiecki DAX traci już ponad 2 proc. handlując w pobliżu poziomu 10400 punktów, francuski CAC 40 traci 1,6 proc. handlując w pobliżu 4410 punktów a brytyjski FTSE100 1 proc. handlując w pobliżu 6780 punktów. Prym wśród spadkowiczów wiodą banki, przez ostrą wyprzedaż skonfliktowanego z amerykańskim rządem Deutsche Banku. WIG20 nie odstaje od szeregu, tracą ponad 1,5 proc. i handlując w pobliżu 1735 punktów.

Nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie ustalenia limitów produkcji ropy naftowej, podczas odbywającego się w dniach 26-29 września spotkania państw OPEC w Algierze, drastycznie zmalały. Arabia Saudyjska oświadczyła, iż spotkanie będzie okazją raczej do konsultacji a nie podjęcia decyzji odnośnie limitów produkcji. Ze względu na trudny do pogodzenia konflikt interesów członków OPEC, szansa na osiągnięcie porozumienia przesuwa się na regularne posiedzenie organizacji w Wiedniu zaplanowane na listopad. Ropa naftowa WTI zyskuje obecnie ok. 1,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 45,40 dolarów za baryłkę. Natomiast ropa Brent zyskuje aż 3 proc. handlując w pobliżu poziomu 47,40 dolarów za baryłkę.

Tureckie aktywa zanotowały dziś najgorszy dzień od czasu nieudanego zamachu stanu w lipcu, po tym jak w piątek wieczorem agencja Moody’s obcięła rating tureckiego długu do śmieciowego poziomu. Turecka lira traci 0,8 proc. do dolara i jest najsłabsza od 8 tygodni. Natomiast Indeks Borsa Instanbul 100 traci ponad 5 proc. – najmocniej od nieudanego puczu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s