Najwięksi wygrani i przegrani porozumienia OPEC

W dniu wczorajszym OPEC, organizacja zrzeszająca największych eksporterów ropy naftowej, zgodziła się po raz pierwszy od 2008 na ograniczenie produkcji tego surowca. Wstępne porozumienie przewiduje obcięcie produkcji z 34 mln do przedziału 32,5-33 mln baryłek dziennie. Szczegółowe limity dla poszczególnych państw członkowskich zostaną ustalone przez OPEC na listopadowym szczycie w Wiedniu. Oczywiście na rynku panuje też sceptycyzm czy porozumienie przetrwa w obecnej formie oraz czy niektóre kraje, takie jak Iran, Libia czy Nigeria nie zostaną objęte limitem. Natomiast już teraz można wskazać beneficjentów i poszkodowanych osiągniętego wczoraj w nocy porozumienia.

Bezpośrednim wygranym jest oczywiście ropa naftowa. Ceny ropy zarówno WTI, jak i Brent zyskały od wczoraj ponad 5 proc. i obecnie ropa WTI handluje w pobliżu poziomu 47,10 dolarów za baryłkę a ropa Brent w pobliżu 49 dolarów za baryłkę. Decyzja OPEC była zaskakująca dla rynków, ponieważ tylko 2 z 23 analityków przepytanych przez agencję Bloomberg przewidywało obniżkę cen. Bank inwestycyjny Goldman Sachs przewiduje, iż jeśli porozumienie wejdzie w życie ropa może być droższa o ok. 10 dolarów za baryłkę więc mamy tu potencjał do dalszych wzrostów.

Kolejnymi beneficjentami są:

  • Surowce energetyczne, takie jak gaz ziemny czy węgiel,
  • Indeksy giełdowe,
  • Firmy z branży surowcowej i energetycznej. Akcje Royal Dutch Shell Plc zyskują dziś ponad 5 proc. a Total SA ponad 4,5 proc.,
  • Waluty surowcowe, takie jak dolar kanadyjski, dolar australijski, korona norweska, rosyjski rubel czy malezyjski ringgit. Para EURNOK na najniższym od sierpnia 2015 roku poziomie, w pobliżu 9 koron za euro.

 Największymi poszkodowanymi wczorajszej decyzji są:

  • Waluty krajów importujących ropę naftową – japoński jen czy południowoafrykański rand. Para USDJPY handluje na najwyższym od tygodnia poziomie 101,50 jenów,
  • Obligacje rządowe na przeświadczeniu, iż wyższe ceny ropy naftowej wpłyną na presję inflacyjną,
  • Firmy z branży transportowej, linie lotnicze, koncerny samochodowe ze względu na wyższe ceny paliw. Akcje linii lotniczych, takich jak Lufthansa AG, Air France-KLMG Group czy Ryanair tracą ponad 2,5 proc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s