Theresa May pogrążyła funta

Funt brytyjski handluje na najniższym od trzech miesięcy poziomie do dolara, po tym jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May obiecała wprowadzenie w życie Brexitu do końca marca 2017 r. Zgodnie z artykułem 50. Traktatu Lizbońskiego Wielka Brytania będzie miała od tego momentu 2 lata na uzgodnienie z Unią Europejską warunków opuszczenia Unii. Funt od początku roku stracił już około 13 proc. do dolara, co jest najgorszym wynikiem wśród głównych walut. Panują obawy iż tzw. „twardy Brexit” doprowadzi do spadku eksportu i znaczenia instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii. Spadków na funcie nie powstrzymał dobry odczyt produkcyjnego indeksu PMI, który wzrósł w wrześniu do 55,4 punktów, znacznie powyżej oczekiwań analityków na poziomie 52,6 punktów. Jest to najwyższy odczyt tego indeksu od dwóch lat. Para GBPUSD traci obecnie 1 proc. i handluje w okolicy poziomu 1,2840, najniżej od lipca. Para EURGBP zyskuje obecnie 0,9 proc. i handluje w okolicy poziomu 0,8740, najwyżej od 2013 r. Para GBPJPY traci 1 proc. i handluje w okolicy poziomu 130,15. Również polski złoty mocno zyskuje w relacji do funta, para GBPPLN handluje ponownie poniżej 5 zł, obecnie w okolicy poziomu 4,92.

Ceny ropy naftowej rosną czwarty dzień z rzędu, na fali historycznego porozumienia członków OPEC co do ograniczenia produkcji surowca. Pomimo porozumienia Iran, trzeci co do wielkości producent w Grupie, chce zwiększyć eksport od poziomu 2,35 milionów baryłek dziennie w nadchodzących miesiącach. Również liczba operujących wiertni, wydobywających ropę z złóż łupkowych w USA, wzrosła piąty tydzień z rzędu. Pomimo tego ropa naftowa WTI zyskuje dziś 0,3 proc. handlując w okolicy poziomu 48,20 dolarów za baryłkę, a ropa Brent zyskuje 0,2 proc. handlując w okolicy poziomu 50,10 dolarów za baryłkę.

Chiński indeks produkcyjny PMI pozostał we wrześniu na sierpniowym poziomie 50,4 punktów, najwyżej od 2 lat a indeks usługowy PMI wzrósł do 53,7 punktów z 53,5 punktów w sierpniu. Dobre odczyty indeksów wpłynęły na ponad 1 proc. wzrosty na giełdzie w Hong Kongu. Na te dane nie zareagowała jednak pozytywnie miedź i obecnie traci już ponad 1 proc. handlując w okolicy 2,17 dolarów za funta. Nikiel handluje dziś 3,6 proc. taniej niż w piątek, po tym jak media doniosły, iż Filipiny jednak nie zawieszą produkcji we wszystkich kopalniach które złamały normy środowiskowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s