Dolar umacnia się przed jutrzejszymi payrollsami

Dolar umacnia się do większości walut, wsparty przez publikowane w tym tygodniu mocne dane z amerykańskiej gospodarki i rosnące szanse na podwyżkę stóp procentowych. Inwestorzy oczekują, że również jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczą pozytywnie, co wzmocniłoby tylko szansę na podwyżkę stóp w grudniu. Już teraz kontrakty na stopy procentowe dają 62 proc. szans na taki ruch ze strony Fed-u. Natomiast wg ankiety agencji Bloomberg, we wrześniu przybyło 172 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 21 tys. więcej niż w sierpniu.  Wiceprezydent Fed-u Stanley Fisher stwierdził wczoraj w komentarzu, iż stopy procentowe nie powinny być zbyt długo na ultra niskim poziomie. Dolar umacnia się ósmy dzień z rzędu do amerykańskiego jena, handlując już w okolicy poziomu 103,90 jenów. W ciągu tego okresu zyskał ponad 3 proc. Para EURUSD traci około 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,1180.

Funt brytyjski ponownie traci do głównych walut. Wczorajsze odbicie się od 31-letniego minimum do dolara i 5-letniego minimum do euro było jedynie krótkotrwałym przystankiem w przecenie. Obecnie para GBPUSD traci około 0,9 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,2630 a para EURGBP zyskuje około 0,6 proc. handlując w pobliżu poziomu 0,8850. Natomiast para GBPPLN handluje już w okolicy poziomu 4,85, a złoty jest najsilniejszy do funta od 2013 roku.

Akcje Deutsce Banku są już 25 proc. powyżej piątkowych minimów, jednak wciąż jego problemy nie zostały rozwiązane. Oprócz sporu z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości, mamy jeszcze akt oskarżenia przeciwko zmowie Banku z włoskim Banca Monte dei Paschi di Siena Spa, w celu ukrycia strat włoskich instytucji kredytowych. Audyt wykonany przez niemieckiego regulatora rynków kapitałowych pokazuje, iż Deutsche Bank zaangażował podobne porozumienia z 30 innymi klientami na łączną sumę 11,8 mld dolarów. Pomimo, iż Bank tnie koszty poprzez cięcie miejsc pracy to koszty postępowań prawnych pozostają głównym powodem niepokojów inwestorów.

Akcje Twittera straciły wczoraj 11 proc. na wartości, po tym jak portal technologiczny Recode napisał, iż Google nie planuje obecnie złożyć oferty na akcję spółki. Reporterzy Recode uważają również, że Walt Disney Co. i Apple Inc. nie są również zainteresowani zakupem Twittera. EasyJet Plc traci 5,6 proc. wartości, po tym jak zaraportował pierwszą od 2009 roku stratę ze względu na taniego funta i wzrost zagrożeń atakami terrorystycznymi. Akcje Osram Licht AG zyskują 9,7 proc. po raporcie wskazującym, iż chińska spółka ma zamiar zainwestować w tego niemieckiego producenta żarówek.

Ropa naftowa WTI zyskuje dziś ponad 1 proc., handlując już powyżej psychologicznego poziomu 50 dolarów za baryłkę, po tym jak wczoraj zyskała ponad 2 proc., osiągając najwyższy poziom od lipca. Amerykańskie zapasy ropy po raz pierwszy od stycznia spadły poniżej poziomu 500 mln baryłek. Ropa Brent zyskuje natomiast 1,3 proc., handlując już powyżej poziomu 52 dolarów za baryłkę. Złoto traci ósmy dzień z rzędu przez rosnące szanse na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych w grudniu. Obecnie uncja szlachetnego kruszcu kosztuje jedynie 1258 dolarów, najmniej od czerwca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s