EBC pozostawił stopy i program QE na niezmienionym poziomie

Europejski Bank Centralny pozostawił główne stopy procentowe na niezmienionym poziomie – stopę refinansową na poziomie 0 proc., a stopę depozytową na poziomie -0,4 proc. Nie zmienił również wielkości programu skupu aktywów który wynosi obecnie 80 mld euro miesięcznie. W komunikacie po decyzji, ECB stwierdził, iż program QE ma trwać do marca 2017 r. lub dłużej, a stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez długi czas, również po zakończeniu skup aktywów. Perspektywy gospodarcze są narażone na negatywne ryzyko, a bank jest gotowy użyć wszelkich narzędzi, aby mu przeciwdziałać. Rewizja dotychczasowych działań EBC nastąpi natomiast na grudniowym posiedzeniu EBC na podstawie nowych prognoz i opinii komisji analizujących skutki QE.

Euro na początku zareagowało jastrzębio na odłożenie kluczowych decyzji przez EBC do grudnia, umacniając się do dolara powyżej poziomu 1,10. Jednak prezes Banku – Mario Draghi, stwierdził, iż ujemne i niskie stopy procentowe, w odczuciu Rady Prezesów, nie wpływają negatywnie na mechanizm transmisji polityki monetarnej, co wywołało wyprzedaż euro. Obecnie para EURUSD traci około 0,2 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,0950 – najniżej od czerwca. Para zyskuje około 0,2 proc. handlując w pobliżu poziomu 0,8950 a para EURJPY zyskuje 0,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 113,60. Również indeks niemieckich spółek DAX, który zaraz po decyzji wyraźnie tracił, po komentarzach ze strony prezesa Draghiego zyskuje około 0,4 proc., handlując w pobliżu poziomu 10690 punktów.

Polski złoty po decyzji EBC pogłębia straty do głównych walut, w szczególności do amerykańskiego dolara. Para USDPLN zyskuje obecnie około 0,5 proc., handlując obecnie w pobliżu poziomu 3,95, najwyżej od lipca. Para EURPLN obecnie zyskuje około 0,3proc. handlując w pobliżu poziomu 4,33, para CHFPLN zyskuje około 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 3,99 a para GBPPLN zyskuje około 0,1 proc., handlując w pobliżu poziomu 4,83.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s