Hossa na metalach przemysłowych wciąż trwa

Zapoczątkowana w tym roku hossa na metalach przemysłowych ma się dobrze. Zarówno ceny cynku, jak i ołowiu zaliczyły dziś na giełdzie metali w Szanghaju górne widełki cenowe, czyli wzrosły o maksymalny pułap 5 proc. Cynk jest już najdroższy od 2008 roku, a ołów od początku 2011 roku. Miedź od początku miesiąca zyskała 23 proc. na wartości, co jest najmocniejszym wzrostem od 10 lat. W dniu dzisiejszym zyskuje około 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 2,70 dolarów za funta, a rano handlowała już po 2,75 dolarów, czyli najwyżej od maja zeszłego roku. Analitycy ostrzegają, iż wzrosty cen metali mogą być przesadzone. Zaczynają pojawiać się głosy, że wzrosty mają znamiona banki spekulacyjnej, gdyż bankierzy centralni swoimi działaniami wpływają na spadek zainteresowania innymi popularnymi instrumentami finansowymi.

Ceny ropy naftowej WTI rosną dziś o 2,7 proc. do ponad 47 dolarów za uncję, po tym jak iracki Minister Ropy Naftowej Jabar Ali al-Luaibi zapowiedział, iż jest przekonany, że w tym tygodniu zostanie osiągnięte porozumienie OPEC, a jego kraj będzie pomagał osiągnąć je w akceptowalnym przez wszystkich członków OPEC kształcie. Ropa Brent zyskuje aż 4,8 proc. handlując powyżej poziomu 49 dolarów za baryłkę. Ceny złota niemrawie próbują odbijać zeszłotygodniowe spadki handlując w pobliżu 1186 dolarów za uncję. Mimo tego złoto straciło w tym miesiącu aż 7 proc. i handluje najniżej od lutego.

Europejskie indeksy handlują dziś pod kreską, a ciążą na nich akcje włoskich banków. W niedzielę odbędzie się włoskie referendum, które zadecyduje, czy Włosi przyjmą plan reform konstytucyjnych ogłoszony przez rząd premiera Matteo Renzi. Nawet 8 włoskich banków stoi przed ryzykiem bankructwa, jeśli reformy nie zostaną przyjęte. Akcje największego włoskiego banku UniCredit SpA handlują najniżej od sierpnia. Akcje Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, który ma najwięcej włoskich papierów dłużnych w swoich aktywach i jest pod presją pozyskania 5 miliardów euro kapitału, tracą dziś aż 17 proc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s