Bezrobocie w USA najniższe od 9 lat!

W listopadzie powstało w USA 178 tys. nowych miejsc pracy, czyli blisko konsensusu analityków na poziomie 175 tys. Zrewidowano natomiast w dół październikowy odczyt z 161 tys. do 142 tys. Mocno spadła listopadowa stopa bezrobocia, bo do 4,6 proc. z październikowego poziomu 4,9 proc. Jest to najniższa stopa bezrobocia od sierpnia 2007 r. Tak znaczny spadek stopy bezrobocia wynika ze znacznego spadku siły roboczej, czyli osób w wieku produkcyjnym zdolnych do pracy. Rozczarowujący natomiast jest odczyt odnośnie zarobków, średnia godzinowa stawka płac spadła o 0,1 proc.

Dolar zareagował w miarę spokojnie na mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy. Para EURUSD traci 0,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,0640, para USDJPY traci 0,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 114,00, para GBPUSD zyskuje 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,2630. Rynek będzie teraz oczekiwał na wynik weekendowego referendum we Włoszech. Jest to największy czynnik ryzyka dla euro od czasu głosowania w sprawie Brexitu. Wg. agencji Reuters, Europejski Bank Centralny może wydłużyć w czasie program luzowania pieniężnego UE poza marzec 2017 r. ze względu na nasilające się ryzyko polityczne oraz poziomy inflacji.

Złoty nieznacznie osłabia się do głównych walut w oczekiwaniu na dzisiejszą rewizję ratingu Polski przez agencję S&P. Pomimo, iż raczej nie należy spodziewać się żadnych zmian, to agencja potrafiła już zaskoczyć, obniżając niespodziewanie rating w styczniu. Ryzyko negatywnej rewizji wynika ze spadku tempa wzrostu gospodarczego przy blisko zerowej inflacji oraz możliwego wzrostu deficytu budżetowego powyżej 3,5 proc. PKB w przyszłym roku. Para USDPLN osiągnęła dziś kolejne 14 letnie maksimum na poziomie 4,2260, a obecnie handluje niecały grosz poniżej tego poziomu. Para EURPLN zbliżyła się dziś na kilkadziesiąt pipsów do psychologicznego poziomu 4,50, co jest najwyższym poziomem od czerwcowego wyskoku ceny zaraz po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum ws. Brexitu. Para CHFPLN osiągnęła dziś poziom 4,18 i również handluje najwyżej od czerwca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s