Akcje banków zyskują na przekonaniu, że EBC przedłuży jutro program skupu obligacji

Europejskie indeksy handlują dziś trzeci dzień z rzędu na plusie, wsparte przez rosnące akcje spółek sektora finansowego. Inwestorzy są przekonani, że Europejski Bank Centralny nie wycofa się zbyt szybko z polityki luzowania pieniężnego. Większość ekonomistów przepytanych przez agencję Bloomberg uważa, iż prezes EBC Mario Draghi zapowie jutro przedłużenie obecnego planu skupu obligacji poza marzec 2017 roku na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie. Plan powinien być przedłużony na co najmniej 6 miesięcy, niektórzy analitycy uważają, że nawet o 9 miesięcy. Kontynuacja stymulusu monetarnego byłaby dobrą wiadomością dla rynku akcyjnego, a w szczególności dla europejskich banków. Dlatego też, Bloomberg World Banks Index handluje obecnie na najwyższym od ponad roku poziomie.

Niemiecki DAX rośnie 1,3 proc. handlując w okolicy poziomu 10920 punktów, francuski CAC40 rośnie 0,7 proc. handlując w okolicy 4660 punktów a brytyjski FTSE100 rośnie 1 proc. handlując w okolicy 6870 punktów. Akcje włoskiego banku Banca Monte dei Paschi di Siena Spa rosną 8,7 proc., po tym jak dziennik La Stampa napisał, że Włochy zamierzają prosić o 15 mld euro pożyczki dla tego banku, w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. WIG20 zalicza trzecią pod rząd mocną sesję wzrostową, zyskując 0,65 i handlując w pobliżu poziomu 1885 punktów.

Złoty odrabia drugi dzień z rzędu stratę z ubiegłego miesiąca, co jest prawdopodobnie opóźnioną reakcją na zaskakującą piątkową decyzję agencji S&P, która niespodziewanie podniosła perspektywę ratingu polskiego długu. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami. Para EURPLN traci 0,5 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,44, para USDPLN traci 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,13 a para CHFPLN traci 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,09.

Funt brytyjski traci do głównych walut, po tym jak produkcja przemysłowa w październiku spadła o 1,3 proc., głównie ze względu na spadek wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Para GBPUSD traci 0,6 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,2600, para EURGBP zyskuje 0,8 proc. handlując w pobliżu poziomu 0,8520, a para GBPPLN traci aż 1,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 5,20. Euro handluje stabilnie do dolara w pobliżu poziomu 1,0740 w oczekiwaniu na jutrzejsze decyzje Europejskiego Banku Centralnego.

Ropa naftowa traci na wartości przez spekulacje, że wzrost amerykańskiej produkcji ropy ze złóż łupkowych zneutralizuje cięcie produkcji ze strony państw kartelu OPEC. Ropa WTI traci 1,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 50,30 dolarów za baryłkę, a ropa Brent traci 0,9 proc. handlując w pobliżu poziomu 53,40 dolarów za baryłkę. Ceny rudy żelaza wzrosły do 2-ltenich maksimów na giełdzie towarowej w Szanghaju, po raportach prasowych zapowiadających reformy w Chinach, mające przeciwdziałać nielegalnym fabrykom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s