Giełdy rosną, a euro traci po przedłużeniu europejskiego QE do końca 2017 roku

Europejski Bank Centralny zdecydował dziś o wydłużeniu programu skupu aktywów do końca 2017 roku, natomiast skala programu zostanie zmniejszona od kwietnia i będzie wynosić 60 mld euro miesięcznie. Oznacza to, że bank będzie skupował obligacje o 3 miesiące dłużej niż przewidywał konsensus analityków i będzie to o 20 mld euro miesięcznie mniejszy skup niż tego oczekiwano. Dlatego też, początkowa reakcja rynków finansowych na decyzję banku była mieszana. Oczywiście stopy procentowe pozostały, zgodnie z oczekiwaniami, na niezmienionym poziomie, wynosząc 0 proc. dla głównej stopy refinansowej i -0,4 proc. dla stopy depozytowej.

Na konferencji prasowej, po ogłoszeniu decyzji, prezes EBC Mario Draghi zapowiedział, iż bank w ramach programu QE będzie skupował z rynku krótkoterminowe obligacje poniżej stopy depozytowej. Ostrzegł również, iż ogłoszony dziś nowy plan nie musi być ostatnim, jeśli nie doprowadzi do zbliżenia się poziomu inflacji do celu inflacyjnego banku. Z ogłoszonych również dziś projekcji inflacji na kolejne lata wynika, iż nawet w 2019 roku inflacja wzrośnie do 1,7 proc., co jest wciąż poniżej celu inflacyjnego EBC na poziomie 2 proc. W zeszłym miesiącu inflacja w strefie euro wyniosła jedynie 0,6 proc. i znajduje się znacznie poniżej celu inflacyjnego od początku 2013 roku. Dodatkowo Draghi ponownie zaapelował do rządów państw strefy euro, aby wprowadzili strukturalne reformy, mające na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego, zaznaczając, iż polityczna niestabilność nie może być tutaj wymówką.

Euro, które zaraz po decyzji nieznacznie się umocniło, po gołębim wystąpieniu Mario Draghiego zaczęło mocno tracić do głównych walut. Para EURUSD traci obecnie 1 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,0640, para EURJPY traci 0,6 proc. handlując w pobliżu poziomu 121,40 a para EURGBP traci 0,9 proc. handlując w pobliżu poziomu 0,8440. Natomiast złotówka, wraz z częścią walut krajów rozwijających się, traci na decyzji EBC. Para EURPLN zyskuje 0,4 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,45, para USDPLN zyskuje 1,6 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,19 a para CHFPLN zyskuje 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 4,12.

Na przedłużenie programu QE do końca przyszłego roku euforycznie reagują europejskie rynki giełdowe. Niemiecki DAX zalicza piątą z rzędu mocną sesję wzrostową i zyskuje 1,5 proc. handlując w pobliżu poziomu 11150 punktów. Francuski CAC40 rośnie 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 4730 punktów. WIG 20 również korzysta z europejskiej hossy, handlując aż 1,6 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia w okolicy 1920 punktów.

1 komentarz do “Giełdy rosną, a euro traci po przedłużeniu europejskiego QE do końca 2017 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s