Ile podwyżek stóp procentowych w 2017 roku pokaże dziś Fed?

Rezerwa Federalna oznajmi dziś swoją decyzję odnośnie stóp procentowych wraz z prognozami poziomu stóp na lata 2017-2019, po raz pierwszy po ogłoszeniu planów prezydenta elekta odnośnie wprowadzenia stymulusu fiskalnego. Jak wiadomo, podwyżka stóp procentowych do przedziału 0,5 proc.-0,75 proc. jest już od ponad miesiąca niemal pewna. Dlatego też, uwaga inwestorów skupi się na prognozowanym przez członków Fed-u poziomie stóp na koniec 2017 roku oraz wystąpieniu Janet Yellen. Poziom stóp procentowych i prognozy poznamy o godzinie 20:00, natomiast konferencja prezes Yellen zaplanowana jest pół godziny później.

Tak zwany wykres „Dot plot”, który zawiera prognozy stóp procentowych wszystkich 17 członków FOMC, jest teraz głównym tematem rynkowych spekulacji. Kiedy ten wykres został opublikowany po raz ostatni we wrześniu, mediana prognoz 17 bankierów wskazywała na dwie podwyżki stóp w przyszłym roku. To znacznie poniżej odczytu z grudnia 2016 r., kiedy ta sama mediana wskazywała na cztery podwyżki w obecnym roku i cztery kolejne w przyszłym. Prognozy te zostały obcięte przez obawy o globalny wzrost gospodarczy i brak presji inflacyjnej.

Możliwe jest jednak, że już dziś prognozy ponownie zaczną rosnąć, pomimo iż ostatnio jedynie dwóch z dziewięciu decyzyjnych członków Fed-u opowiadało się za trzema podwyżkami stóp w przyszłym roku. Wynika to głównie z fiskalnych zapowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa oraz silnego wzrostu cen ropy naftowej i innych surowców w ostatnich miesiącach. Są to czynniki, mogące wywołać wzrost inflacji, co może skłonić kolejnych członków Fed-u do bardziej jastrzębiego stanowiska. Na zmianę stanowiska członków Fed-u w dniu dzisiejszym mogą już mieć wpływ ostatnie mocne dane z amerykańskiej gospodarki. Na początku miesiąca amerykański Departament Pracy ogłosił, iż stopa bezrobocia spadła w listopadzie do najniższego od 9 lat poziomu 4,6 proc. Również w tym miesiącu poznaliśmy silne odczyty sentymentu konsumenckiego i biznesowego.

Jak na prognozy członków Fed-u zareagują rynki? Zapowiedź dwóch podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, a pierwszej z nich dopiero w czerwcu jest już wyceniona przez rynki. Dlatego też, może to wywołać korektę spadkową na mocnym ostatnio dolarze, na czym zyskałby też polski złoty, będący najtańszy do amerykańskiej waluty od 14 lat. Taka decyzja może również wywołać wzrost cen złota i srebra oraz pozwolić na kontynuację, rozpoczętego na rynkach akcyjnych „rajdu św. Mikołaja”. Natomiast zapowiedź trzech lub większej ilości podwyżek stóp, gdzie pierwsza mogłaby nastąpić już przed czerwcem, byłaby jastrzębim sygnałem. W takim przypadku zyskać może dolar, stracić złoto i srebro a rynki akcyjne, szczególnie amerykańskie, mogłyby wejść w fazę korekty panującego od wielu lat rynku hossy.

Wraz z wykresem prognoz stóp poznamy dziś prognozy realnego wzrostu gospodarczego, stopy bezrobocia oraz inflacji PCE (wydatki konsumpcyjne). Członkowie Fed-u prawdopodobnie nie będą skłonni do zmiany prognoz wzrostu gospodarczego na koniec przyszłego roku, których mediana wynosi 2 proc. Natomiast mogą obniżyć oni tzw. naturalną stopę bezrobocia, określającą poziom bezrobocia, która nie wywołuje dodatkowej presji inflacyjnej. Może ona zostać obniżona z obecnego poziomu 4,8 proc., gdyż jest to wciąż powyżej ostatniego odczytu poziomu bezrobocia.

Podczas konferencji prasowej, dziennikarze będą na pewno chcieli poznać stanowisko Fed-u odnośnie możliwego wpływu ekspansywnego planu wydatków fiskalnych Donalda Trumpa na amerykańską gospodarkę. Przypomnijmy, iż planuje on przeznaczyć w najbliższych latach aż 1 bln dolarów na wydatki infrastrukturalne, obniżki podatków i deregulację zawodów. Będzie to szczególnie ważne dla inwestorów, gdyż tego typu ekspansywna polityka może mieć wpływ na szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s