Banki ciągną indeksy w dół

Europejskie indeksy handlują nieznacznie pod kreską, przyhamowując serię wzrostowych sesji, gdyż ciążą na nich akcje banków. Hiszpańskie banki tracą na wartości przez decyzję najwyższego sądu Unii Europejskiej (EU Court of Justice), która może doprowadzić do zwrotu miliardów euro dla kredytobiorców hipotecznych. Chodzi tu o refundację zawyżonych odsetek od kredytów, zawartych przed 2013 rokiem. Tracą również akcje włoskiego banku Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. przez obawy inwestorów, iż nie będzie on w stanie zdobyć 5 mld euro, koniecznych do utrzymania pozytywnej płynności. Indeks czołowych hiszpańskich spółek IBEX35 traci ok. 1 proc., a włoski indeks FTSE MIB około 0,5 proc. Znacznie lepiej zachowuje się niemiecki DAX, który handluje jedynie 0,2 proc. poniżej osiągniętego rano półtorarocznego szczytu na poziomie 11480 punktów. WIG20 opiera się spadkom w Europie Zachodniej i rośnie około 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 1950 punktów.

Euro zyskuje niecałe 0,5 proc. do dolara po tym, jak wczoraj osiągnęło 14-letnie minimum na poziomie 1,0350. Ogólnie dolar pozostaje jednak bardzo mocny. Indeks dolarowy zyskał w tym kwartale już 7,6 proc., co może oznaczać najlepszy kwartał dla amerykańskiej waluty od III kwartału 2008 roku. Złoty oddalił się już o ok. 5 groszy od 13-letnich minimów do dolara tj. 4,28 zł. Natomiast para EURPLN handluje stabilnie w pobliżu poziomu 4,41 a para CHFPLN również stabilnie w okolicy poziomu 4,13.

Ropa naftowa WTI handluje stabilnie w okolicy 53,5 dolarów za baryłkę a ropa Brent w okolicy 55,4 dolarów za baryłkę w oczekiwaniu na dzisiejsze rządowe dane o stanie amerykańskich zapasów. Wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) pokazał tygodniowy spadek zapasów o 4,15 mln baryłek. Złoto handluje nieznacznie powyżej 10-letnich minimów na poziomie 1123 dolarów za uncję, nie mając wciąż siły na jakiekolwiek mocniejsze odbicie cen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s